streda 13. júla 2022

 

Ropa k 85 dolarům za barel - Citicorp

Šéf komoditního výzkumu v Citigroup Ed Morse se domnívá, že pro trh s ropou je rozhodující globální makroekonomická situace a do značné míry tedy i vývoj v Číně. V této souvislosti pak poukázal na to, že tato země dříve zvyšovala zásoby ropy a nyní podle experta neprobíhá prudký růst poptávky z její strany tak, jak někteří předpokládali. To je jeden z důvodů, proč podle experta dojde k výraznému poklesu cen ropy.

Na snížení cen na ropném trhu tlačí i jeho nabídková strana – Morse tvrdí, že těžba roste v celé řadě zemí od USA a Kanady až po Venezuelu. To se setkává se slábnoucí poptávkou, tak, jak ochlazuje ekonomická aktivita ve světové ekonomice. Ve výsledku pak ekonom očekává ceny ropy, které by se ke konci letošního roku mohly v extrémnějším scénáři pohybovat až kolem 65 dolarů za barel.

„Poptávka neroste tak, jak se čekalo, v USA již klesla,“ dodal expert, podle kterého poptávka klesne na úrovně z let 2012/2013. Spojené státy se přitom ve srovnání s řadou jiných zemí stále těší relativně silné ekonomické aktivitě. Pravděpodobnost recese v USA je přitom podle ekonoma nadále nižší než 50 %. Na CNBC Morse řekl, že ceny ropy půjdou dolů i bez recese, v základním scénáři Citicorp k 85 dolarům za barel.

Podobný sentiment jako na ropném trhu vládne podle Morseho již na více komoditních trzích a ceny tak klesají znatelně pod úrovně z počátku letošního roku. Predikce Citicorp pro ropu jsou shrnuty v následujícím grafu, vedle středního scénáře je vyznačen scénář býčí a medvědí spolu s tím, co indikují trhy s futures:

13
Zdroj: Citi, Youtube, CNBC

Paul Sankey ze Sankey Research na CNBC hovořil o roli, kterou v cenách ropy hraje silný dolar. Předpokládá se totiž, že posilující americká měna vytváří tlak na pokles cen komodit a ropy. Sankey ale míní, že toto uvažování má kořeny v době, kdy americká ekonomika představovala významného dovozce ropy. Těžba v USA je ale dnes mnohem vyšší a dolar tak nehraje takovou roli jako dříve.

Sankey rovněž uvedl, že Rusko nyní přes veškeré sankce vyváží více ropy než před konfliktem na Ukrajině. A na ropném trhu je také znát používání strategických rezerv. Sankey predikoval, že ceny ropy se budou držet nad 100 dolary, v tuto chvíli klesly pod jeho odhad, ale on míní, že druhá polovina roku přinese další tlaky na růst zejména v případě, že přestanou být používány strategické rezervy.


Tento expert na rozdíl od Morseho vidí na trhu stále silnou poptávku a „téměř žádné volné kapacity“. Za atraktivní pak považuje i energetický sektor na akciovém trhu včetně rafinérií a společností typu Exxon, Valero či Delek. Elektromobily jsou podle Sankeyho otázkou deseti až patnácti let a míní, že do té doby bude na ropném trhu panovat nedostatek.



nedeľa 3. júla 2022

 

Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Komodity  |  03.07.2022 09:18:45

Pohonné hmoty v ČR mohou zdražit až na 88 Kč/l, plyne z prognózy největší americké banky

Řidičům v Česku nyní tak jako nikdy hrozí zdražování, jaké nepamatují. Největší americká banka JP Morgan totiž prognózuje, že cena ropy může v důsledku ruské odvety za nové sankce, které Západ nyní chystá, vyletět až na úroveň 380 dolarů za barel (zde). Přitom barel ropy Brent se nyní prodává za necelých 112 dolarů za barel.

Pokud by se barel ropy Brent prodával za cenu kolem zmíněné úrovně 380 dolarů, benzín a nafta v Česku by stály takřka 90 korun za litr, přesněji přibližně 88 korun za litr. Předpokládá to, že by jak spotřební daň, tak DPH, tak i marže rafinérií a čerpacích stanic byly na nynější úrovni. A na nynější úrovni by byl také kurs koruny k dolaru. Přitom pokud by opravdu na ruskou odvetu došlo, lze předpokládat spíše další oslabení koruny vůči dolaru, jež by cenu pohonných hmot dostalo do pásma od 90 do 100 korun za litr.

Země skupiny G7 nyní dávají dohromady nové, poměrně komplikované sankce na ruskou ropu. Její cenu chtějí zastropovat na určité úrovni, přičemž tankery, které by vyvážely ruskou ropu do světa za cenu vyšší, než je strop, by nemohly získat pojištění. Pojištění tankerů mají v drtivé většině v rukou západní instituce, sídlící v Británii či v EU.



Jenže Rusko má letos za ropu značné příjmy, a to z důvodu války, kterou rozpoutalo. Takže pokud by v rámci odvety za zastropování vývozních cen snížilo svoji denní produkci ropy o pět milionů barelů, což je jeden ze scénářů, který analytici JP Morgan propočítali, díky růstu cen ropy by to jeho rozpočet stále nijak výrazně negativně nepocítil. Zato Západ by čelil astronomickému růstu cen ropných produktů, včetně právě pohonných hmot. Pokud by se v rámci tohoto růstu cena ropy zvýšila na úrovně až kolem 380 dolarů za barel, v Česku by pohonné hmoty stály kolem oněch 90 korun za litr, při oslabení koruny i více

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-01/jpmorgan-sees-stratospheric-380-oil-on-worst-case-russian-cut
.

 

JPMorgan Sees ‘Stratospheric’ $380 Oil on Worst-Case Russian Cut

An employee walks across the top of an oil storage tank at an oil field near Salym, Russia.

An employee walks across the top of an oil storage tank at an oil field near Salym, Russia.

Source: Bloomberg


Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank