nedeľa 28. júna 2015

Prečo Grécko opustí eurozónu

Vytlač do PDF
Sobotné nočné vystúpenie Tsiprasa v gréckej televízií, v ktorom oznámil konanie referenda, šokovalo celý svet, no najmä ministrov financií eurozóny. Tí verili, že k dohode sú bližšie ako kedykoľvek predtým. Táto studená sprcha im však otvorila oči a možno uvideli to, čo jediné dáva z tohto konania zmysel – Tsipras sa im celý čas smial do očí.
ECB, EU, MMF či euroskupinu – Tsipras naťahoval všetkých a to neuveriteľných 5 mesiacov. Nespočetne veľa krát oznámili, že dohoda je dosiahnutá len preto, aby sa zistilo, že stále sa nezhodnú na zásadných detailoch. A nakoniec Tsipras vyrukuje s referendom 5 dní po ukončení druhého záchranného balíka, ako keby sa referendu nedalo spraviť o týždeň skôr. Tým ukázal, čo vlastne chce – Tsipras chce, aby Grécko opustilo eurozónu.
Grécka fraška sa týmto krokom zmenila na geniálne naplánovanú akciu s cieľom získať silnú moc v krajine zbavením sa akýchkoľvek väzieb na zahraničie. Doma sa bude prezentovať ako vyjednávač, ktorý dlhých 5 mesiacov hľadal kompromis, a keď ten neprichádzal, dal možnosť rozhodnúť sa ľuďom, nech si vyberú osud sami. Avšak 5. júla už žiadna ponuka od veriteľov nie je na stole. Grécky záchranný program exspiroval a referendum, nech skončí akokoľvek, vyjde na prázdno.
Grécka vláda spraví všetko pre to, aby referendum neprešlo. Už cez víkend sa vyjadrili, že ich odporúčanie pre voličov je „Nie“. Referendovú otázku postavia tak, aby bolo pre voliča veľmi ťažké hlasovať „Áno“. A navyše vláda jasne oznamuje, že referendum nie je o členstve v eurozóne, naopak, dá vláde lepšiu pozíciu na vyjednávanie. Vyjednávať však už nebude s kým.
Eurozóna sa ale nevzdáva – robí všetko preto, aby svoj boj s Tsiprasom a jeho spolustranníkmi vyhrala. Ministri financií hneď ako mohli, nepredĺžili druhý záchranný balík – Grécko tak zo záchranných fondov nedostane už ani cent. Rovnako ECB zmrazila program ELA, čím zastavila financovanie gréckych bánk. Tie čakajú už pravdepodobne od pondelka kapitálové kontroly a bankové prázdniny. Je však veľmi otázne, či tieto kroky budú stačiť na to, aby ľudia hlasovali v referende za.
Grexit
A aj keby referendum bolo nakoniec schválené, prinesie to iba ďalšiu neistotu v podobe novej vlády či nových volieb s odkladom dôležitých rozhodnutí o dlhé mesiace. Grécku však medzitým dôjde čas. Bankový sektor ostane paralyzovaný. S ním aj obchod a celá ekonomika. Protesty a štrajky budú na dennom poriadku. A až tu sa ukáže, ako veľmi bolo toto rozhodnutie gréckej vlády založené na snahe získať mandát pre zvýšenie svojej sily a moci. Politická a ekonomická situácia krajiny bude rýchlo akcelerovať mimo eurozónu. Znovu zavedenie drachmy bude skorá nutnosť. To bude na dlhú dobu koniec pre Grécko, a pritom začiatok vyzeral tak pozitívne (rozumej vstup do menovej únie – ale to už je iný príbeh).
Predstavitelia eurozóny utrpia obrovský šok – keď sa z nemožného (nezvratnosť eura) stala realita. Tento šok sa ešte pred politickými konzekvenciami odrazí na finančných trhoch. Už od pondelka sa začne spochybňovať projekt menovej únie. Nastanú obavy o to, kto bude na rade. Začnú sa prudko vypredávať dlhopisy periférnych krajín. Euroakciové trhy utrpia. No cesta nebude jednoznačná – každá pozitívna správa, ktorá bude podporovať referendové „Áno“, spôsobí snahu o odraz hore. Parita na eure však pravdepodobne bude časom dosiahnutá, najmä ak bude ECB donútená ohlásiť navýšenie QE.
Eurozóna má však z celého tohto procesu šancu vyjsť silnejšia. Eurozóna sa nielenže zbaví svojej najväčšej záťaže, no pokiaľ bude celý Grexit dobre odkomunikovaný, extrémistické a populistické strany (rozumej strany, ktoré nevedia robiť reálnu politiku) môžu stratiť svoj dlhodobý politický potenciál.
Budúcnosť je neznáma a aj keď táto úvaha môže dávať logiku, čoskoro sa môže ukázať ako nepravdivá. Jedno je však isté – toto leto bude patriť opäť k tým dramatickým.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára