pondelok 25. mája 2015

Dosiahne index DAX 

15 000 bodov do roku 2016?

Nemecký akciový index DAX zaznamenal v tomto roku 24% rast a prelomil hranicu 12 000 bodov. Čo je dôvodom tohto rastu a čo ho môže zastaviť?

Európske akciové trhy začínajú tento rok prudkým posilnením, čoho spoločným menovateľom je QE od ECB. Centrálna banka nakupuje vládne dlhopisy krajín eurozóny a tento plán by mal do septembra 2016 dosiahnuť objem 1100 miliárd euro. ECB si od programu sľubuje rýchlejší ekonomický rast, ako aj postupné splnenie mandátu cenovej stability, ktorým je inflácia na úrovni 2,0%.

Ako súvisí nakupovanie štátnych dlhopisov s nemeckým akciovým trhom? Držiteľmi štátnych dlhopisov sú predovšetkým banky a fondy, či už domáce alebo zahraničné. ECB sa snaží svojimi nákupmi "vytlačiť" tieto subjekty z európskeho dlhopisové trhu.
Tieto subjekty potom budú následne nakupovať iné aktíva napríklad aj akcie alebo v prípade bánk by teoreticky mali byť tieto prostriedky využité na nové pôžičky do ekonomiky. ECB svojím konaním znížila výnosy na štátnych dlhopisoch, čo znamená lacnejšie financovanie nie len pre štáty, ale súkromné spoločnosti a teoreticky aj pre domácnosti. Tým robí akciový trh ešte viacej atraktívny, pretože spoločnosti majú nižšie náklady na financovanie dlhu a domácnosti sa začínajú opäť zadlžovať.

Nemecký akciový index ovplyvňuje QE hneď viacerými priamymi a nepriamymi spôsobmi. Prvým je pokles eura voči iným menám. Nemecká ekonomika je exportná a jej ekonomický rast za poslednú dekádu bol tvorený predovšetkým rastom exportu (vývoz nemeckých spoločností do zahraničia). Znamená to, že ak euro zaznamená oproti ostatným menám pokles, príjmy zo zahraničného obchodu sa nemeckým spoločnostiam nominálne zvýšia. Títo exportéri budú aj v zahraničí viacej konkurencieschopní, pretože ich produkty budú v domácej mene lacnejšie. Slabé euro je tak jedným z dôvodov rastu nemeckých akcii.

Ako sme už spomínali, QE by malo "vytlačiť" niektoré subjekty z dlhopisového trhu a tie budú musieť svoj kapitál niekam umiestniť. Je možné, že svoj kapitál umiestnia napríklad do zahraničných aktív alebo môžu nakúpiť aktíva v rámci eurozóny. Čiže časť prostriedkov z QE by sa malo premiestniť aj do nemeckého akciového trhu. Prečo práve do nemeckého?

Dôvodom prečo môžu byť nemecké spoločnosti v rámci eurozóny preferované je aj samotné postavenie nemeckej ekonomiky. Nemecko má z Európy pravdepodobne najlepšiu infraštruktúru, reformovaný pracovných trh, vysokú konkurencieschopnosť v rámci menovej únie ako aj dobré vyhliadky ekonomického rastu a nízku nezamestnanosť. Krajiny periférie napriek reformám nedosahujú dostatočný ekonomický rast a "dobiehanie nemeckej ekonomiky" sa odkladá na neurčito. Preto je aj ich akciový trh menej zaujímavý. Nemecké spoločnosti okrem diverzifikácie svojho exportu v posledných rokoch, si dokázali aj udržať svoje náklady, predovšetkým vďaka premiestnením výroby začiatkom tohto milénia do krajín východnej Európy.

Aký je potenciál rastu nemeckého akciové indexu?

QE efekt bude trvať do septembra 2015 a ak by sa index DAX vyvíjal podobne ako index S&P 500 pri QE v USA, potom sa hladina 15 000 zdá byť ako dosiahnuteľná už na budúci rok. Pozitívny vplyv QE sme mohli vidieť aj na japonskom indexe Nikkei 225, po tom čo Bank of Japan (Japonská centrálna banka) oznámila QQE, kvantitatívne a kvalitatívne uvoľňovanie. Index zaznamenal behom jedného roka rast o 45%.


Rizikom pre rast indexu DAX môžu byť súčasné problémy s Gréckom. Mohol by prípadný Grexit ohroziť nemecký akciový trh? Podiel Grécka na nemeckom zahraničnom obchode je minimálny a navyše, nemecké banky si odpísali grécky dlh už v roku 2012. Turbulencie na akciovom trhu nemôžeme vylúčiť, ale odchod Grécka je skôr problémom pre euroval a ECB, nie pre súkromný sektor. Nemecký minister financií Schaeuble navyše povedal, že odchod Grécke už je možný. Sebaistota nemeckého ministra financií sa pravdepodobne opiera o to, že eurozóna by sa z Grexitu rýchlo spamätala. QE sa tak javí ako hlavný faktor ďalšieho vývoja na DAXe.
16.03.2015

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára