piatok 17. apríla 2015

 Drahé dlhopisy a svet v roku 2024


Jednou z hlavných úloh každého obchodníka na finančných trhoch je získavať informácie, ktoré neskôr pomáhajú pri generovaní nových obchodných stratégií. K tejto úlohe sa chceme pridať aj my novým týždenníkom [Idea Generator]. Mať prehľad o veľkom obraze je totiž veľmi dôležité.

 Uvoľnená menová politika

Centrálne banky po Veľkej recesii začali agresívne znižovať úrokové sadzby. Od kolapsu Lehman Brothers globálne centrálne banky znížili úrokové sadzby takmer 570 krát. Zaujímavý pohľad na to, ako nízke úrokové sadzby teraz na svete sú, poskytla spoločnosť Oxford Economics. Ak by sme spočítali základné úrokové sadzby centrálnych bánk 23 hlavných ekonomík, výsledkom by bola sadzba 11,4%, teda sadzba nižšia, než mali v UK v septembri 1992 na úrovni

Zdroj: Business Insider

 Výkonnosť aktív v 1Q

Tretí kvartál síce skončil už dávnejšie, no výkonnosť hlavných typov aktív za toto obdobie ukazuje, že hlavný vplyv na dianie mala ECB. Oznámenie QE pomohlo tomu, aby sa európske akcie stali najziskovejšími aktívami a naopak pár EURUSD druhým najslabším.

Zdroj: Business Insider

 Svet o 10 rokov

Prezentácia banky JP Morgan k zverejneným kvartálnym výsledkom priniesla aj zaujímavý pohľad na to, ako by mal vyzerať svet v roku 2024. Globálne HDP by malo rásť anualizovaným tempom 5,5%, svetový export bude vyšší o 70%, objem investovateľných aktív bude rásť na anulaizovanej báze tempom 6% (viac v emerging markets, menej v rozvinutých krajinách), výdavky na infraštruktúru vzrastú o 60% a počet spoločností s príjmami vyššími ako 1 miliardu USD sa zdvojnásobí.

 Výnosy na dlhopisoch: záporné, nulové alebo grécke

Dlhopisy krajín eurozóny so splatnosťou 2 roky sú buď záporné, nulové alebo extrémne vysoké, teda grécke. Dôvodom je obava o schopnosť krajiny plniť svoje budúce záväzky.

 Úspešné IPO: Etsy

V štvrtok boli uvedené na burzu Nasdaq akcie spoločnosti Etsy, ktorá sa venuje predaju hand-made výrobkov. Akcie boli ocenené na úrovni 9-násobku príjmov za rok 2014 a predávané na cene 16 USD. Prvá zobchodovaná cena ale bola až na úrovni 31 USD na akciu.

 Trh stále čaká zvýšenie sadzieb Fedom

Finančné trhy neustále očakávajú, že liftoff, teda prvé zvýšenie sadzieb, je už predo dvermi. Ako ale ukazuje graf, trh očakáva zvýšenie sadzieb konzistentne nepresne už veľmi dlho. Teraz to preto nemusí byť inak.

 Grécka tragédia

Presne pred rokom Grécko predávalo 5-ročné dlhopisy v objeme 3 mld. eur s kupónom 4,75%. Dopyt po nich presiahol 20 mld. eur a bol to jeden z najviac „dopytovaných“ cenných papierov v histórii. Teraz je ale cena dlhopisu nižšia o 40% a výnosy sú opäť vysoko, konkrétne na 19%.
 
Zdroj: Bloomberg

 Dlhopisy 200

Štátne dlhopisy sa zvyčajne predávajú s nominálnou hodnotou 100 eur. Počas posledných týždňov sme ale mohli vidieť viacero dlhodobých dlhopisov s cenou 200 eur. Napríklad francúzsky štátny dlhopis splatný v roku 2060 za posledný rok vzrástol o viac ako 60%. Dôvodom je jeho vysoký kupón, ktorý z neho pri aktuálne nízkych trhových výnosoch robí „zlatú baňu.“
 
Zdroj: Bloomberg

 Čínska rely

Akciový index Shanghai Composite od začiatku roka vzrástol o viac ako 30%. Po dlhom období poklesu sa konečne obchodníci pri pohľade na nízke výnosy globálnych aktív vrátili na čínsky akciový trh.
 
Zdroj: Bloomberg

 SP500 už 32 dní bez nového maxima

Akciový index SP500 už 32 dní nedokázal dosiahnuť nové historické maximá. Po tom, čo sme si v roku 2014 zvykli na dosahovanie nových maxím takmer každý týždeň je táto séria pre mnoho obchodníkov neznesiteľná.
 
Zdroj: Bloomberg

 Čínska manufaktúra

To, že väčšina hračiek, ktoré sú na pultoch obchodov je z Číny, určite vieme. Zaujímavé ja ale číslo, 90%. Áno, presne taký podiel má Čína na výrobe hračiek. Pri farebných televízoroch to je 80% a pri topánkach 70%.
 
Zdroj: Quartz

 MMF varuje pred krízou likvidity

Medzinárodný menový fond tento týždeň zverejnil svoj report o Globálnej finančnej stabilite. Jednou z najzaujímavejších častí bolo určite zhodnotenie situácie z 15. októbra 2014, kedy US 10-ročné dlhopisy zaznamenali väčší pokles než po kolapse Lehman Brothers. MMF v reporte upozorňuje, že na trhu v tom momente poklesol objem dlhopisov ponúkaných na predaj. To znamená, že sa jednoducho vyparila likvidita strany predaja. Varovania MMF o tom, že sa takáto situácia môže zopakovať prichádzajú v čase, keď zvýšenie sadzieb Fedom môže výrazne zahýbať trhom

Zdroj: IMF

 Čo je likvidita?

Jedným z najzaujímavejších textov na čítanie pre investorov ponúka každý kvartál investor Howard Marks zo spoločnosti Oaktree Capital. Jeho aktuálne Memo sa týka likvidity. „Kľúčovým kritériom (likvidity) nie je otázka „dokážeš aktívum predať?“ ale otázka „dokážeš aktívum predať za cenu rovnakú alebo blízku poslednej cene?“
Zdroj: Oaktree Capital

 Ziskové marže na vrchole

Na zaujímavú skutočnosť upozorňuje Ed Yardeni. Ziskové marže spoločností v indexe SP500 už dosiahli svoj vrchol.

Zdroj: Yardeni Research

 Úvery firiem v eurozóne rastú

Tento týždeň znel prezident ECB Draghi na tlačovej konferencii ECB obzvlášť optimisticky. Dôvodom je skutočnosť, že úvery nefinančným korporáciám poskytnuté európskymi bankami zaznamenali svoj rast dva mesiace po sebe po prvý krát od roka 2011.

Zdroj: Schwab Research

 Priemerný neznamená typický

Od roku 1926 po rok 2014 rástli akciové trhy priemerným tempom 12,07%, pričom zložená miera rastu je na úrovni 12,07 a medián rastu je na úrovni 14,32%. Skutočná distribúcia ročných výkonností ale ukazuje, že v tomto pásme sa štandardne akciový index vôbec nepohybuje. Priemerný rast tak neznamená aj typicky dosahovaný rast.

Zdroj: Ritholtz

 10% firiem v indexe SP500 neplatí dane

Daňová sadzba v US je pre korporácie na úrovni 35%, čo je najvyššia sadzba z vyspelého sveta. Možno práve preto až 10% firiem v tomto indexe neplatí v US žiadne dane.


 Zdroj: Bloomberg

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára