štvrtok 5. marca 2015

Euro najslabšie od roku 2003

Euro najslabšie od roku 2003


Euro za posledné hodiny pokleslo voči americkému doláru na najnižšiu úroveň od roku 2003. Prečo euro klesá a dolár rastie? Kam až môže EURUSD poklesnúť?
Európska dlhová kríza prepukla v roku 2010 a jej obeťou sa postupne stali takmer všetky krajiny PIGS (Portugalsko, Írsko, Grécko a Španielsko). Spomínané krajiny mimo Španielska museli prijať záchranné programy a ich financovanie bolo závislé od pomoci ostatných členov eurozóny. V roku 2012 bola nedôvera investorov voči eurozóne na svojom vrchole a kurz EURUSD sa prepadal.
Európska centrálna banka sa v tomto čase konečne rozhodla zakročiť. Jej guvernér Mario Draghi povedal, že ECB urobí všetko preto, aby sa zachovala menová únia. Práve toto vyhlásenie označilo dno na menovom páre EURUSD až do roku 2014.
Situácia sa v eurozóne v posledných dvoch rokoch zlepšila, ale dedičstvo dlhovej krízy pokračovalo. Len za cenu nových podporných programov ECB (SME, LTRO) sa podarilo stabilizovať oslabený bankový systém a nepriamo znížiť výnosy na vládnom dlhu. V období od júla 2012 až od polovice roka 2014 sme videli postupný rast aj na EURUSD.
Rok 2014 bol pre politiku ECB kľúčový, pretože vzhľadom na pretrvávajúce ekonomické problémy bola ECB nútená postupne v polovici roka začať znižovať sadzby. Práve v polovici minulého roka sa na trhu objavili aj prvé špekulácie o tom, že ECB začne s program QE a postupom času sa to stalo všeobecným očakávaním obchodníkov a investorov, ktorí euro predávali už dopredu z obáv o jeho oslabenie.
EURUSD a pokles eura
Zatiaľ čo americká ekonomika dosahovala 3% rast a bankový systém expandoval, eurozóna ekonomicky stagnovala a bankový sektor bol naďalej anemický. Navyše aj v minulom roku začal Fed postupne znižovať objem kvantitatívneho uvoľňovania, čo podporilo hodnotu dolára.
V lete minulého roka sme boli svedkami aj silného poklesu EURUSD, ktorý zaznamenal prepad z úrovne 1,40 na 1,20 behom polroka. Strmý pokles EURUSD pokračoval aj začiatkom tohto roka, kedy ECB potvrdila, že bude v januári ohlásený program QE, na čo menový pár reagoval poklesom z úrovne 1,18 na 1,11 behom ani nie jedného mesiaca!
Rozdielna politika centrálnych bánk je jedným z hlavných faktorov oslabenia EURUSD a je aj predpokladom pre ďalší pokles menového páru. Eurozóna navyše čelí aj dvom ďalším rizikám. Prvým je situácia v Grécku, kde vyhrala krajne ľavicová strana SYRIZA, ktorá naďalej požaduje odpísanie dlhu od eurozóny. Riziko rozpadu eurozóny kvôli odchodu Grécka je preto stále reálne, pretože súčasná dohoda bude trvať len do júla tohto roka.
Druhým rizikom sú parlamentné voľby v krajinách ako je Španielsko, Portugalsko a UK. Výhra buď ľavicových strán alebo euroskeptikov by mohla súčasné snahy o stabilizáciu eurozóny podkopať a vyústiť do konca eurozóny ako ju dnes poznáme.
Rok 2015 bude pre spoločnú menu euro opäť plný výziev a vzhľadom na riziká nemôžeme vylúčiť pokles EURUSD k parite, alebo dokonca pod paritu. Eurozóna bojuje s pomalým ekonomickým rastom a jej štrukturálne problémy ju zaraďujú k potenciálnym globálnym rizikám. Ekonomika USA má v tomto roku potenciál stať sa opäť motorom svetového rastu a vystriedať tak na tomto poste Čínu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára