pondelok 9. februára 2015

Toto je cena za Grexit


Množstvo peňazí, ktoré dlží Grécko svojím partnerom zodpovedá iba nepatrnej časti európskej ekonomiky, ale niektorí analytici sa obávajú, že vystúpenie Grécka z eurozóny by ju mohlo stáť jej jednotnú menu.
Vystúpenie Grécka z eurozóny bude určite niečo stáť, ale koľko to bude?
Množstvo peňazí, ktoré dlží Grécko svojím partnerom zodpovedá iba nepatrnej časti európskej ekonomiky, ale niektorí analytici sa obávajú, že vystúpenie Grécka z eurozóny by ju mohlo stáť jej jednotnú menu.
Svetové trhy zachvátila nová vlna strachu z toho, že Grécko bude donútené vzdať sa Eura.
Voľby v Grécku posunuli do vedenia krajiny krajne ľavicovú Syrizu, stranu, ktorá chce zrušiť politiku šetrenia vyžadovanú EU, ECB a MMF. Výpredaj na trhu bol spustený po tom, ako média informovali, že nová grécka vláda môže zmeniť kurz a v tomto prípade by bolo Nemecko pripravené nechať Grécko odísť z klubu krajín využívajúcich spoločnú menu. Väčšina analytikov stále pochybuje o tom, že sa toto stane, ale ak budú Atény tvrdo tlačené k splateniu záchranných pôžičiek, pravdepodobne bez ďalšej pomoci skrachujú. "Krach Grécka a jeho približne 240 miliardového dlhu by poslal ďalšiu šokovú vlnu eurozóne", povedal Guy Verhofstadt, prezident liberálnej skupiny ALDE v Európskom parlamente.
Nemecko stratí najviac ak Grécko zlyhá vo vyplatení 56,5 miliardy, ktoré Nemecku dlží, podľa výpočtov Erica Dor, riaditeľa ekonomických štúdií na IESEG škole manažmentu vo Francúzku. Toto predstavuje 699 eur na obyvateľa.
Francúzku Grécko dlží 42,4 miliardy, čo predstavuje 644 eur na obyvateľa. Taliansku dlží 37,3 miliardy, Španielsku 24,8 miliardy, Holandsku 11,9 miliardy, Belgicku 7,2 miliardy, Rakúsku 5,8 miliardy, Portugalsku 1,1 miliardy a Írsku 300 miliónov.
Pokým jednotlivé čísla na krajinu sú obrovské, v porovnaní s ekonomikou celej eurozóny sú maličké. 195 miliárd Eúr, ktoré Grécko dlží jeho partnerom predstavuje 4% z vládnych výdavkov celej eurozóny za rok. Navyše, splatenie pôžičiek je naplánované na mnoho rokov. A banky krajín eurozóny, ktoré držali dlh Grécka, ho už viac nedržia. JPMorgan Cazenove nedávno spočítala, že veritelia v eurozóne držia iba asi 5 miliárd dlhu Grécka.

Finančná panika

Ďalším nákladom na vystúpenie Grécka by bola neistota, ktorá by vznikla v ekonomike eurozóny, ktorej rast sa už takmer zastavil. Grexit môže stáť eurozónu veľa. "Najväčšie obavy plynú z finančnej paniky, ktorá by vznikla v Európe", hovorí Thomas Grjebine, ekonóm pri CEPII medzinárodnom ekonomickom inštitúte. "Ak investori nebudú znovu ubezpečovaný, že eurozóna je skutočne pevná, môže prísť k nárastu úrokových sadzieb, ktoré sú aktuálne veľmi nízke, a tým aj nárast nákladov na požičiavanie si". Rast nákladov na úvery a pokles investícií by mohol vyvolať obavy o oživenie ekonomického rastu v eurozóne. Analytici sú rozdelení v otázke odchodu Grécka z eurozóny. Niektorí vidia Európu ako lepšie pripravenú na vysporiadanie sa s odchodom Grécka, vďaka vytvoreniu 500 miliardového záchranného fondu a úsilia vynaloženého na posilnenie lokálnych bánk.
Ekonóm Holger Shcmieding z Berenberg banky sa vyjadril, že "efekt nákazy iných európskych krajín, spôsobený odchodom Grécka, môže byť obmedzený. S podporou fondov ESM, pripravenosťou ECB konať a posunom bližšie k bankovej únii, sa Európa môže vysporiadať s prípadnou Gréckou nehodou," dodal.
Ale Jonathan Loynes, šéf European economist at London-based Capital Economics sa vyjadril, že "nie je úplne jasné, či v minulosti vykonané opatrenia sú dostatočné na vyhnutie sa gréckemu odchodu z eurozóny a spusteniu väčšieho rozpadu." Poznamenal, že záchranné fondy nie sú dostatočne veľké na zvládnutie záchrany väčších krajín ako je Taliansko a Španielsko, a ECB môže mať problémy so zastavením nákazy a dlhopisovom trhu. "Historické skúsenosti ukazujú, že je takmer nemožné udržať menovú úniu spolu ak sa proces rozdelenia už raz začne", poznamenal Christopher Dembik zo Saxo Banque, poukazujúc najmä na rozpad Rakúsko-Uhorska.
 Autor: Richard Lein

Taliansko môže byť ďalšie

Grécky minister financií Yanis Varoufakis v nedeľu poskytol rozhovor pre taliansku štátnu televíziu v ktorom varoval, že oddelenie Grécka od zvyšku Európy je veľmi nebezpečné a tiež poukázal na to, že Grécko nie je jedinou krajinou, ktorá má problémy s dlhom. Taliansky dlh je najvyšší v eurozóne. "Musíme čeliť tomu, že situácia s talianskym dlhom už nie je udržateľná", uviedol.

Čo sa stane po odchode Grécka

Okamžite po prípadnom odchode Grécka z eurozóny by musela byť vytvorená nová mena (pre zjednodušenie ju môžeme nazvať Nová Drachma, alebo ND, povedzme). Pre zjednodušenie predpokladajme v momente zavedenia novej meny bude výmenný kurz nová drachma vs euro nastavený na 1:1. Hneď potom táto nová mena pravdepodobne prudko oslabí voči euru o 40% (toto sa zdá ako rozumná úroveň). Všetky finančné inštrumenty emitované pod gréckym právom bude redenominované do ND výmenným kurzom 1:1. Toto bude v realite znamenať, že prvé čo sa v Grécku udeje bude run na banky. Všetci vlastníci existujúcich finančných inštrumentov denominovaných v eurách sa budú chcieť vyhnúť tomu, aby boli tieto inštrumenty skonvertované do ND a tak prudko stratili svoju hodnotu. Vďaka tomu grécky bankový systém skolabuje ešte skôr ako Grécko stihne opustiť eurozónu. Samozrejme tu ostane veľa aktív, ktoré neboli emitované pod gréckym právom a boli denominované v eurách (alebo prípadne v iných menách). Hodnota týchto aktív nebude môcť byť zmenená do ND. Úroky na novo-vydaných dlhopisoch určených na financovanie Grécka budú musieť byť vysoké, keďže reputácia Grécka ohľadom splácanie jeho dlhu bude výrazne narušená a budú panovať obavy o to, či má Grécko záujem splácať svoj dlh v budúcnosti. Ďalej budú tieto úroky ovplyvnené nie len rizikovou prémiou, ale aj prémiou likvidity (keďže trh s dlhopismi denominovanými v novej drachme bude veľmi malý).

Čo bude so eurozónou potom?

Vystúpenie Grécka z eurozóny vytvára precedens, že ak mohlo vystúpiť Grécko, tak môže vystúpiť ktorákoľvek krajina. V takomto prípade sa trhy zamerajú okamžite na ďalších potenciálnych kandidátov na vystúpenie z eurozóny. Toto spôsobí, že v takýchto krajinách nastane run na banky a ľudia budú hromadne vyberať svoje peniaze. Kto by chcem mať svoje peniaze zablokované na účte z dôvodu súdnych sporov trvajúcich mesiace, či roky. Následne to môže spôsobiť zastavenie poskytovania financovania od externých investorov. Run na banky a zastavenie financovania spôsobí problém, ktorý prerastie do finančnej krízy. Tá bude viesť do hlbokej recesie naprieč širokou perifériou eurozóny. Ako sa vyjadrila Christine Lagarde a následne to potvrdil aj Josef Ackerman, európsky bankový sektor je významne podkapitalizovaný.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára