pondelok 22. septembra 2014

Forexový výhľad na 39. týždeň 140922-1404

Ján Beňák, TRIM Broker
22.09.14
Denná analýza - Trhová, (Čítaní: 114x)

Objednávky tovarov dlhodobej spotreby z US a výsledok nemeckého manažérskeho sentimentu IFO budú tento týždeň najdôležitejšími fundamentmi.
Rekapitulácia minulého týždňa:

Hlavné udalosti tohto týždňa:
Pondelok: Očakávame výsledok predaja existujúcich domov z US a prejav prezidenta ECB Draghiho pres Európskym parlamentom.
Utorok: Očakávame zverejnenie predbežných výsledkov PMI z Číny, zverejnené budú aj výsledky PMI z eurozóny, francúzske HDP za 2Q a maloobchodné tržby z Kanady.
Streda: Predaje nových domov z US a nemecký sentiment IFO budú top fundamentami dňa. Očakávame tiež zverejnenie report RBA o finančnej stabilite a obchodnú bilanciu z Nového Zélandu.
Štvrtok: Zverejnené budú výsledky objednávok tovarov dlhodobej spotreby z US.
Piatok: Očakávame zverejnenie finálneho výsledku rastu US HDP za 2Q. Tiež bude zverejnený výsledok japonskej inflácie a výsledok michiganského spotrebiteľského sentimentu.


USD
Zelená bankovka sa potešila rozhodnutiu FOMC o menovej politike, ktoré bolo ohlásené minulý týždeň. Očakávania vývoja sadzby fed funds sa totiž nezmenili a to aj napriek tomu, že slovník o dlhšom období nízkych sadzieb aj po ukončení QE ostal súčasťou vyhlásenia FOMC.
Dolárový index rastie už 10 týždňov v rade, čo je najdlhšia séria prírastkov dolára voči košu ostatných mien od roku 1967. Aktuálne má index pred sebou dôležitú rezistenciu v podobe klesajúcej trendovej línie ťahanej z maxím roka 2005. Ak bude línia na úrovni 85,50/86,00 prelomená, otvorí sa indexu výrazný priestor na rast. Dolár by to mohlo výraznejšie posilniť aj kvôli tomu, že by vytvoril nové vyššie maximum, čo sa mu nestalo už veľmi dlho.

Dolárovému indexu by v raste mohli pomôcť aj dlhopisy. Cena 10-ročných dlhopisov posledný rok nedokázala prekonať suport 123. Jeho prelomenie by otvorilo priestor na výrazný rast výnosov, čo by malo priať aj rastu zelenej bankovky. Očakávania prvého zvýšenia úrokových sadzieb už v lete budúceho roka by mali priať aj dlhšiemu koncu výnosovej krivky a teda aj spevniť USD.

EURUSD
Euro naďalej výrazne klesá. Minulý týždeň boli dôvodmi poklesu rozhodnutie FOMC o menovej politike a komentáre Yellenovej, ktoré môžeme označiť za jastrabie (dvaja disidenti, rýchlejšie očakávanie zvyšovania sadzieb jednotlivými členmi FOMC). Euru tiež poškodila skutočnosť, že operácia TLTRO, ktorú ECB robí s cieľom dodávania dlhodobej likvidity na trh, nemala očakávaný úspech. Banky žiadali výrazne menej likvidity, že sa očakávalo. Predpokladá sa preto, že ECB bude musieť oznámiť výraznejší objem nákupu aktív typu ABS, aby splnila svoj cieľ expanzie bilancie na úrovne z roka 2012. Riziká pre euro tak ostávajú na strane poklesu. Hlavným medvedím cieľom je úroveň 1,2750, no po prelomení môže pokles pokračovať. Rezistencia na 1,30.
Tento týždeň očakávame niekoľko udalostí s vplyvom na trh: z US to budú predaje existujúcich domov a objednávky tovarov dlhodobej spotreby; z eurozóny čakáme predbežné dáta indexov nákupných manažérov PMI a nemecký sentiment manažérov IFO.
Vzhľadom na doterajší trend máme výhľad na euro klesajúci.

GBPUSD
Najdôležitejšiu otázku pre libru v tomto roku už máme zodpovedanú. Odpoveď bola NIE. Škótsko nezávislosť nevyhlásilo. Libra si tak vydýchla, no nie až tak výrazne, ako by sa čakalo. Stále ostáva značne prepredaná. Za posledné tri mesiace totiž kábel prepadol až o 11 figúr. Dôvodom bola neistota z výsledkov referenda ako aj očakávanie pomalšieho tempa zvyšovania úrokových sadzieb.
Silný ekonomický rast by ale mal pomôcť k tomu, aby sa libra dokázala vrátiť na vyššie úrovne. Oporou začína byť aj technický setup.
Po dlhej sérii strát zaznamenal kábel dva týždne prírastkov v rade za sebou. Predminulý týždeň sa tiež odrazil nahor od klesajúcej trendovej línie ťahanej z maxím z roka 2009. Odmietnutie poklesu bolo výrazné a začína indikovať, že kábel má už naozaj dno vytvorené.

Tento týždeň budeme sledovať hlavne silu suportu 1,6260. Ak suport udrží (denná uzatváracia cena nad hladinou), vidíme priestor na rast káblu k hladine 1,6460/80. Naopak, zlyhanie pri suporte môže otvoriť priestor na pokles k hladine 1,61.

USDJPY
Japonský jen pokračuje vo svojom výraznom oslabení. Výhľad na páre USDJPY ostáva stále rastový, aj keď niektorí analytici upozorňujú na rezistenciu v podobe klesajúcej trendovej línie ťahanej z maxím z roka 2001. Tá sa nachádza v okolí úrovne 110. Nakoľko ide tiež o psychologickú hladinu a úroveň, ktorá by mohla byť miestom na výber ziskov pre veľa obchodníkov, je už potenciál pre dlhé pozície veľmi nízky. Už aj veľa japonských firiem totiž hovorí, že takto výrazné oslabenie jenu im nevyhovuje. Suport na 107,30, rezistencia na 110.
Obchodníkom by ale na ďalší rast mohlo dodať silu prelomenie suportu pri cene US dlhopisov. Ak by všetky tohtotýždenné makrodáta skončili lepšie, USDJPY by nemusela zastaviť ani rezistencia.

AUDUSD
Aussie tento týždeň čaká na zverejnenie reportu o finančnej stabilite v stredu nadránom, pričom budeme pokračovať v štvrtok prejavom Stevensa, guvernéra RBA. Nakoľko centrálna banka stále vidí riziká pre ekonomiku zo strany Číny ako aj slabý trh práce, neočakávame príliš pozitívne komentáre. Vzhľadom na to, že pár prelomil podporu na 0,8930, otvára sa priestor na pokles až k hladine 0,88.

NZDUSD
Kiwi sa pohybuje pri veľmi silnom suporte 0,8090/50. Ak bude suport prelomený, otvorí sa priestor na pokles až k hladine 0,7930. Nižšie by trh mohli poslať už pred dátami obchodnej bilancie výsledky čínskeho PMI. Riziko poklesu ostáva, vhodnou stratégiou je počkať si na ukončenie obchodovania pod suportom pred predajmi.

Pozrite tiež:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára